Забележителности

  ФЕРИБОТА ''БЕЛФЕРИ"




След построяването на канала между Варненското и Белославското езера единствения начин за директна връзка между двете части на града е фериботът.Той събира около 20 леки автомобила и се движи на 10 мин.от всяка страна.Веднъж в месеца има профилактика и ферибота се спира за 8 часа,а на негово място се движи корабче "Белла",което е само за пътници.

Местност "Ятата"

  На 2 км източно от централната част на Белослав се намира защитената  местност „Ятата”, примамлива за орнитолози и екотуристи. Мястото представлява мозайка от разнообразни местообитания на птици, като най-характерни са заблатените територии, разделени от дига на две- сладководна и соленоводна. Малка долина с тревна и храстова растителност, неголеми скални венци и изоставена пясъчна кариера допълват разнообразието от местообитания.
   По данни на Българското дружество за защита на птиците на територията на защитената местност са установени 208 вида птици. Тук гнездят 178 вида редки и застрашени видове птици. 51 от тях са включени в Червената     книга на България. От срещащите се тук видове 89 са от европейско природозащитно значение. Като световнозастрашени са включени 7 вида, а като застрашени в Европа съответно между 20 и 62 вида според различните категории.

Побити камъни

В района от Страшимирово до Белослав има отделни пръснати групи от природния феномен „Побити камъни”,  които са част от известната„каменна гора”между Варна и Девня.  Цялата местност се състои от 14 групи каменни колони с неправилна,цилиндрична или конусовидна форма, разположени сред пясъци и разпръснати в западния край на варненската низина. На юг тя достига до Белославското езеро,на север до склоновете на Варненското плато.  Природните образувания  представляват части от малката  варненска пясъчно – чакълена пустиня, което е уникален феномен. Някои от тези варовико–пясъчни образувания достигат близо 6 метра височина.  Възникнали преди 50 000 0,00 г. вследствие на ерозионни процеси живописните каменни форми, разположени на площ от около 240 хектара на териториятана общините Варна, Белослав и Девня, са  обект с важно международно значение, предложен за вписване в световния списък за уникални геоложки образования на ЮНЕСКО. Наред с уникалните каменни образувания тук могат да се видят редки декоративни храсти и дървета.Отделни скални образувания от „Побитите камъни”се издигат и на южната страна на Белославския бряг.




Петрич кале

Над село Разделна се намират останки от късноантичната и средновековна крепост Петрич кале. Тя е била издигната през V-VІ век,по късно разрушена и изградена отново през ХІ-ХІІ век. По време на последниякръстоносен поход на обединените християнски армии под предводителството на полско-унгарския кралВладислав ІІІ Ягело, Варненчик, на 7 ноември 1444 г. крепостта е превзета и разрушена.  Намира се на около километър от жп гара Разделна, но в територията на съседната община Аврен. Скалите в близост до крепостта предлагат отлични условия за алпинизъм и затова често са посещавани от любители на скално катерене.


Няма коментари:

Публикуване на коментар